'CO Z TYM SZCZESCIEM?' - PSYCHOLOGIA POZYTYWNA W PRAKTYCE (recenzja dla wydawnictwa Edgard)

13:59


Kiedy kilka  tygodni temu odezwała się do mnie przedstawicielka wydawnictwa Edgard z dość ciekawą propozycją współpracy nawet nie przypuszczałam, że wszystko dojdzie do skutku. A jednak właśnie przystępuję do napisania pierwszej "zleconej" mi recenzji. Początkowo nie byłam przekonana czy chcę podjąć się zadania, z obawy na niechęć jaką pałam do poradników psychologicznych. Nie mam jednak w zwyczaju rezygnować z nowych wyzwań dlatego też postanowiłam podjąć próbę. Przez ostatnie tygodnie z ołówkiem w ręku bardzo skrupulatnie wertowałam wszystkie strony książki, aż w końcu przeczytałam ją od deski do deski. Jeśli jesteście zainteresowani jakie wrażenie wywarła na mnie powyższa pozycja zapraszam do dalszej lektury tego wpisu.

Psychologia pozytywna i filary szczęścia

Poradnik Iwony Kucharewicz, konsultantki i trenerki biznesu został wydany w 2015 rok. Poleciło go między innymi: Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu, Psychologia Społeczna.pl oraz Personel i Zarządzanie. Jak głosi informacja na odwrocie, książka ma za zadanie nauczyć nas czerpania radości z życia, dążenia do akceptacji, zadowolenia, spełnienia, a także znalezienia równowagi między własnymi pragnieniami, a rzeczywistością. Poradnik został podzielony na sześć części, oczywiście z wyłączeniem tradycyjnego słowa wstępu, podziękowania czy bibliografii. Pierwsza cześć książki została poświęcona wyjaśnieniom terminu "psychologia pozytywna", druga opowiada o pięciu filarach dobrego życia, trzecia skupia się na tym w jaki sposób można je poprawić, a także zmienić nasze nastawienie do niego, czwarta część mówi o akceptacji i rozwoju, piąta wyjaśnia na czym należy budować swoją siłę, szósta zaś pokazuje w jaki sposób psychologia pozytywna może być nam pomocna w życiu. Przyznaję, że podchodziłam do poradnika z dużą rezerwą, trochę zestresowana tym jak bardzo mogę się nudzić w trakcie czytania. Ale już kilka pierwszych zdań wstępu wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Na początku książki, autorka otwarcie i bez ogródek informuje, że jej twórczość nie sprawi iż uśmiech nas nie opuści, a zły humor nam nie zagrozi. Jest to bowiem nierealne i nikt z nas nie będzie żył w stanie wiecznego zadowolenia. Istnieją jednak sposoby, które mogą zmienić nasze nastawienie na tyle, by dobrych chwil było w naszym życiu więcej i właśnie ich omówieniem zajęła pani Kucharewicz w swojej książce pt. Co z tym szczęściem?

Możliwe, ale czy istotne?

Na dobrą sprawę pierwsza część poradnika ma za zadanie uświadomić nam, że psychologia pozytywna nie ma nic wspólnego z bezkrytycznym pozytywnym myśleniem. To w tym rozdziale autorka obala mity tej niezdrowej gałęzi psychologii - na przykład to, że wszystko jest możliwe jeśli bardzo tego chcemy. Tu pojawił się doskonały przykład czterdziestopięciolatki pragnącej zrobić karierę baletnicy, co jak wszyscy wiemy jest awykonalne. W tym momencie zostało podkreślone bardzo istotne  stwierdzenie, że w naszym życiu wiele rzeczy jest możliwych, ale należy dokonać starannej selekcji, co tak naprawdę jest dla nas istotne i czemu jesteśmy w stanie się poświęcić. Ponadto autorka zaznacza, że nie możemy być dobrzy we wszystkim, bo choć wielu z nas bardzo by tego chciało to ludzka natura nam na to nie pozwoli. Należy jednak pamiętać, że jedna porażka (lub sukces) nie przesądza efektu końcowego.

Duszy nie oszukasz

Jakich jeszcze wskazówek można spodziewać się po tej pozycji? Choćby tych dotyczących wizualizacji - powinny być one impulsem do działania, a nie jego substytutem. W książce poruszany jest również temat emocji. Autorka zachęca do odróżniania ich czucia od sposobu reagowania. Przykładowo mamy prawo odczuwać złość i nie na miejscu będzie dopiero wybuch w nieodpowiednich okolicznościach. Dlatego też poradnik nakłania, aby najpierw przemyśleć sposób reakcji, a dopiero potem podjąć działanie unikając tym samym niepotrzebnej kompromitacji. Jak przeczytamy: "Możesz wybrać jak złe emocje wyrazisz, nie udawaj jednak przed samym sobą, że cię nie dotyczą." W książce znajdziemy również informacje na temat teorii flow czyli uskrzydlenia, które może poczuć każdy z nas, oczywiście w miarę własnego zaangażowania. Poruszana jest także kwestia odwagi, entuzjazmu, humanitaryzmu, inteligencji społecznej czy pracy zespołowej. W skrócie: książka stanowi kopalnię wiedzy dla każdego amatora psychologii.

Dla miłośników tematu

Poradnik sam w sobie jest niezwykle trudną pozycją do oceny. Na pewno nie jest to lektura z rodzaju tych, które można przeczytać ciągiem bez uczucia zmęczenia. Niestety, akurat mnie gonił czas, więc musiałam przyłożyć się do czytania nieco bardziej, przez co momentami odlatywałam myślami zupełnie gdzie indziej. Czy to źle świadczy o książce? W innym wypadku powiedziałabym owszem, ale w przypadku poradnika pokuszę się o stwierdzenie, że to kompletnie nie ma nic do rzeczy. Książka napisana jest prostym, płynnym językiem przez co naukowe kwestie nie wydają się aż tak bardzo obce i zawiłe. Autorka przytacza wiele przykładów oraz ćwiczeń pomagających zrozumieć różne tematy. Jest to na pewno ciekawa, godna uwagi pozycja, ale bardziej dla osób interesujących się psychologią niż szukających pewnego rodzaju pomocy. Wydaje mi się jednak, że jej cena jest odrobinę wygórowana. Poradnik zawiera nieco ponad dwieście stron treści i kosztuje 34,90 zł. Rozumiem jednak, że przy tego typu pozycji autor musi włożyć znacznie więcej pracy i być może dlatego cena jest wyższa.

Lubisz tego typu książki?

Fotografia we wpisie: wykonana przy pomocy strony CanvaYou Might Also Like

13 komentarze

 1. Ciekawa propozycja, ciekawa.
  Niedawno sama się cieszyłam kiedy miałam okazję współpracy z wydawnictwem. I teraz każda kolejna współpraca bardziej motywuje mnie do prowadzenia bloga. Gratuluję sukcesu i życzę Ci ich jak najwięcej.
  Pozdrawiam serdecznie,
  ~ Muśnięcie Śmierci
  http://marzenieliterackie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobra, rzeczowa recenzja. Myślę, że tego typu poradniki - co prawda oczywiście nie do przeczytania "na raz" - są dobrą opcją dla wielu osób, które szukają swojego hmm... miejsca?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako że sama studiuję psychologię, niestety do takich rzeczy podchodzę z dużym oporem. Ciężko mi uwierzyć, że jedna książka może zmienić Twoje nastawienie i myślenie o świecie. Przeczytasz, pomyślisz - wow, faktycznie - i odłożysz książkę na półkę, po kilku dniach zapominając o co właściwie chodziło. No, ale tak jak mówiłam - psychologiczne wykształcenie ukierunkowało mnie, żeby bardzo krytycznie patrzeć na takie pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jestem tej pozycji;) czasem sięgam po tego typu poradniki;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście nie jestem fanką tego typu książek. Jednak to w jaki sposób ją przedstawiłaś, zachęca mnie do podjęcia próby zapoznania się z nią. Dziękuję. Ps: Rób to co robisz, bo robisz to świetnie!!!! Powodzenia Ania http://beyloo.eu/

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że nie jest to kolejny poradnik z serii: wszystko jest super, po niebie ganiają różowe jednorożce, a co chcesz, to sobie możesz wyobrazić i na pewno jutro będziesz miał ten swój wymarzony samochód :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nienawidzę tego typu pozycji, całego idealizowania świata :D

   Usuń
  2. Ja również :D

   I dziękuję za miłe słowa! ;)

   Usuń
 7. Pierwsze koty za płoty, wyszło bardzo dobrze :> Nie wiem czy to cecha poradników, ale też zdarza mi się odlatywać myślami podczas ich czytania :))

  OdpowiedzUsuń
 8. W sumie nigdy nie czytałam tego typu książki...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze kiedy czytam tego typu książki myślę sobie, że tak powinno wyglądać moje życie, ale zamiast wdrażać rady w codzienność moje zaangażowanie wraca co stanu pierwotnego zaraz po zakończeniu ostatniego rozdziału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem doskonale gdyż mam bardzo podobnie ;)

   Usuń
 10. Chyba sięgnę po tą książkę, przyda się w te ciemne ponure dni.

  OdpowiedzUsuń

Twoja wypowiedź to bardzo istotna część tej strony, śmiało dodaj coś od siebie :))

zBLOGowani.pl

Subscribe