'ELEMENTARZ STYLU' CZYLI INSPIRUJACO O MODZIE I ZYCIU

20:58


Trudno byłoby wskazać konkretny moment, w którym fala bloggerskich książek zalała rynek. Nowa "epoka literacka" wzbudziła wiele kontrowersji i szybko zdobyła szerokie grono krytyków mówiących o upadku literatury. Osobiście nie rozumiem sensu tych rozważań - osoba posiadająca blog nie jest w żaden sposób ograniczona, wręcz przeciwnie często znacznie bardziej kreatywna od ogółu. W związku z czym jeśli blogger ma coś ciekawego do powiedzenia powinien docierać do jak najszerszego grona odbiorców i jeśli wydanie własnej książki może mu to umożliwić,  to nie widzę przeszkód. Warto również podkreślić, że zazwyczaj to samo wydawnictwo wychodzi z inicjatywą do osoby blogującej.  Dlatego wszelkie komentarze pokroju: "Bloggerki piszą książki, świat się kończy" są zwyczajnie nie na miejscu. Długi wstęp był poniekąd wprowadzeniem do tematu, bo dziś znów weźmiemy na tapetę bloggerską literaturę czyli Elementarz stylu Katarzyny Tusk. W ostatnim podsumowaniu kulturalnym serdecznie polecałam Wam tę pozycję, a teraz chciałabym się wytłumaczyć ze swojej rekomendacji.

Make life easier

Postać Kasi Tusk jest Wam na pewno doskonale znana. To młoda, bardzo kreatywna osoba posiadająca lekkie pióro, która w 2011 roku założyła serwis Make Life Easier  i prowadzi go z przyjaciółkami do chwili obecnej. Bloga można scharakteryzować jako lifestylowy choć główny nacisk kładziony jest na strefę modową. To doskonałe miejsce dla wszystkich wielbicielek ładu, harmonii, lekkości i elegancji. Dla mnie autorka znajduje się na samym szczycie hierarchii polskich blogów modowych. Pięć lat prowadzenia strony pomogło Kasi uporządkować swój styl, którym zainspirowała wiele kobiet. W ubiegłym roku bloggerka postanowiła dotrzeć do swoich czytelniczek w sposób znacznie bardziej tradycyjny - wydała książkę, której wszelkie zdjęcia okładki zalały polski instagram.

Twój własny elementarz 

Jak wskazuje sam tytuł, książka rozprawia o stylu. Naturalnie bardzo mocno dotyka sfery modowej aczkolwiek w tym wypadku słowo moda wydaje mi się zbyt komercyjnym określeniem. Poza tym, co warte podkreślenia, stylu nie tworzą wyłącznie ubrania. Książka została podzielona na cztery główne części, a te na kolejne podrozdziały. Pierwsza traktuje o samych ubraniach, sposobie ich porządkowania i kreowaniu własnego modowego wizerunku, druga została poświęcona tworzeniu stylizacji czyli co, gdzie i kiedy wypada założyć. Trzecia i zarazem moja ulubiona część rozprawia   o charakterystycznych elementach garderoby w czterech stolicach  mody, a czwarta o stylu w innych dziedzinach życia. Każdy rozdział jest bogaty w przepiękne fotografie, których autorką w większości jest sama Kasia Tusk. Zdjęcia są niesamowicie inspirujące - pod ich wpływem kupiłam bardzo podobną parę dżinsów, które doskonale dopełniły moją garderobę. Osobiście nie spotkałam się jeszcze z ładniej wydaną książką polskiego autora. Warto również wspomnieć, że w Elementarzu stylu znajdziecie miejsce na swoje własne zapiski np. listę rzeczy, których macie deficyt.  

Nie potrafię wystawić opisywanej książce jednoznacznej oceny aczkolwiek uważam ją za godną uwagi. Elementarz stylu to doskonały tytuł dla tej pozycji, ponieważ mówi bardzo konkretnie o podstawach. Nie znajdziecie tu niczego odkrywczego i nowego w kwestii pielęgnacji własnego stylu, ale książka na pewno pomoże Wam uporządkować swoją dotychczasową wiedzę. Dla mnie sam proces czytania książki był niezwykle przyjemny, Kasia ma lekkie pióro, przytacza ciekawe historie i anegdoty, a do tego naprawdę inspiruje. Elementarz stylu utrzymany jest w bardzo podobnej konwencji co blog Make Life Easier  - elegancki, lekki  i inspirujący. Gorąco polecam. 

Czytałeś/aś „Elementarz stylu” Co sądzisz o tej pozycji??

Fotografia we wpisie: wykonana przy pomocy strony CanvaYou Might Also Like

12 komentarze

 1. Czekałam na tą recenzję. Jestem bardzo ciekawa tej książki i teraz jeszcze bardziej mnie kusi, żeby się ku niej skłonić ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki i cały czas zastanawiam się nad jej fenomenem. Czas chyba po nią sięgnąć i przekonać się na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam ale bardzo mnie zainteresowała :) Świetnie napisałaś ten tekst!
  www.sylwiaszewczyk.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka mignęła mi gdzieś w księgarni, jednak raczej nie zaglądam do tego typu literatury, chociaż z Twojego opisu wynika, że może warto? Lubię w sumie anegdoty i ciekawostki modowe. zawsze warto przeczytać recenzję, żeby się nachęcić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to bardzo lekka książka i cudowna odskocznia - właśnie za to lubię tego typu literaturę :)

   Usuń
 5. Dużo dobrego słyszałam o tej książce i na tylu blogach już ją widziałam - w samych chwalebnych postach, że chyba wreszcuie sama po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli komuś wychodzi pisanie bardzo dobrze, to niby dlaczego miałby nie móc napisać książki? Pomimo, że kocham modę i czytanie książek, to jeszcze nigdy nie miałam w rękach książki modowej, zawsze wybieram te psychologiczne - może czas najwyższy na coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, że ostatnio jest mega boom na takie książki, ale jak widać, jest na nie popyt, bo wciąż się sprzedają, nawet, jeśli we wszystkich jest podobna treść :) Elementarza nie czytałam, podoba mi się estetyka na blogu Kasi, ale nie jestem taką fanką, żeby aż kupować książkę. Zwłaszcza, że czuję, że ostatnio ubrania coraz mniej mnie interesują :( Ale co trzeba przyznać - jest pięknie wydana, jeśli chodzi o format, okładkę i fotografie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to właśnie ta estetyka. O wiele przyjemniej popatrzeć na piękne zdjęcia na papierze niż w internecie. Pewnie po jakimś czasie nieco się wyciszy i będą modne inne książki :)

   Usuń
 8. Właśnie wracam z bloga Kasi Tusk i zgadzam się z Twoją opinią na temat jej lekkiego stylu. Bloga czyta się naprawdę bardzo przyjemnie, więc podejrzewam, że książkę również. Nie czytałam, ale planuję :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam książki, na bloga Kasi też nie zaglądam... Szczerze mówiąc, w kwestii stylu niestety Kasia jest dla mnie mało autentyczna i trochę nie chce mi się wierzyć w jej nagłą przemianę. Poza tym w "modowym" względzie jest straszną nudziarą - i chyba właśnie na tej przeciętności oparta jest jej popularność ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. zastanawiam się nad tą książką od jakiegoś czasu :) twoja opinia kusi :)

  OdpowiedzUsuń

Twoja wypowiedź to bardzo istotna część tej strony, śmiało dodaj coś od siebie :))

zBLOGowani.pl

Subscribe