KWARTALNIK #2

22:30


Za każdym razem kiedy zasiadam do napisania kulturalnego podsumowania kwartału muszę z sobą walczyć aby kolejny raz nie wspomnieć o upływającym czasie. Skłania mnie do refleksji ulotność tygodni wchodzących w skład miesięcy i kwartałów. Mam wrażenie, że dopiero wczoraj witaliśmy nowy rok, który przyniósł ze sobą śnieżną, momentami mroźną zimę. Tymczasem temperatury sięgają nawet dwudziestu stopni, świat budzi się do życia, trawy zielenią się, pierwsze kwiaty nieśmiało otwierają się ku nowym dniom, stęsknieni słońca ludzie wychodzą na zewnątrz  - wiosna w pełni można by powiedzieć.

Niestety w moim wypadku przesilenie nadal trwa... Codziennie trudzę się by wykrzesać z siebie odrobinę energii niezbędnej mi do funkcjonowania, z koncentracją jest krucho, a jedyne na co mam naprawdę ochotę to nieprzerwany sen całymi dniami - jest tak bardzo nierealne, że aż smutne. Musicie mi, więc wybaczyć mało imponujący zbiór kulturalny ostatniego kwartału... Nadgoniłam za to internetowe nowinki/ciekawostki i dwukrotnie zawitałam w progach Teatru Polskiego. Może, więc w moim rozwoju kulturalnym nadal tli się życie? Zresztą oceńcie sami, zapraszam na wpis!


CAŁA PRAWDA O FRANCUZKACH
Rodowita Francuzka z pajsą o silnych i wpływowych kobieta ze swojej ojczyzny, obala stereotypy o nardzie francuskim i pokazuje jakie naprawdę były i są mieszkanki stolicy mody i jej obrzeży.  Doskonała lektura dla wszystkich miłośniczek Francji (nie mylić z paryskim szykiem), feminizmu oraz historii. Bardziej wnikliwa recenzja już jest na moim blogu.

MANIFEST "MY I WY
Utwór Aleksandra Świętochowskiego nazwany programowym manifestem epoki pozytywizmu, pokazujący zmęczenie młodych ludzi poglądami przeszłych pokoleń. Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam literaturę romantyczną aczkolwiek dzieło tego pozytywisty zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Bardzo wiele fragmentów zwartych w manifeście jest nadal (po przeszło 100 latach) aktualne. Utwór nie jest długi i myślę, że warto się zaznajomić z jego treścią.


PRAKTYKANT
Historia amerykańskiego emeryta imieniem Ben, który znudzony bezproduktywnym czasem spędzonym w domu postanawia wziąć udział w praktykach dla seniorów zorganizowanych przez firmę zajmującą się modą. Jej założycielką jest młoda i bardzo ambitna  Jules, której zaangażowanie zawodowe niepozostania zbyt wiele czasu dla rodziny. Pomiędzy tym dwojgiem nawiązuje się niezwykła przyjaźń, a każde z nich uczy się wiele od drugiej strony.

Jedna z lepszych komedii jakie do tej pory widziałam, zabawna, ciepła, ale zdecydowanie nieprzesłodzona, myślę, że przypadnie do gustu wszystkim fanom filmu Diabeł ubiera się u Prady

BEZWSTYDNY MORTDECAI
Ekranizacja powieści Bonfiglioli'ego, historia brytyjskiego arystokraty na skraju bankructwa trudniącego się kradzieżą i handlem dziełami sztuki. Tym razem Mortdecai spróbuje odszukać zaginiony obraz, na którym ukryta jest informacja warta miliony, w całą intrygę wplątanych jest mnóstwo osób próbujących prześcignąć się w poszukiwaniach, w tym służby specjalne. Klasyczny, brytyjski humor  - dość specyficzny i nie każdemu odpowiadający, natomiast ja zdecydowanie tak owy czuję. Lekka, dowcipna komedia w gwiazdorskiej obsadzie,  klimatem przypominająca mi The Grand Budapest Hotel. Film ma wielu przeciwników aczkolwiek ja przyjmie spędziłam przy nim czas i śmiało mogę polecić.

JEDZ, MÓDL SIĘ, KOCHAJ 
Ekranizacja powieści Elizabeth Gilbert napisanej na podstawie przeżyć samej autorki. Zmęczona dotychczasowym życiem kobieta w średnim wieku postanawia rozwieść się i wyruszyć w podróż marzeń mającą pomóc jej w odzyskaniu wewnętrznej równowagi. Kolejne człony tytułu sugerują nam w jakie miejsca udała się Elizabeth - jeść będzie w  magicznych Włoszech, modlić się w majestatycznych Indiach, a kochać na cudownej Bali. Przepiękna opowieść o sile człowieka, poszukiwaniach równowagi i samego siebie, inspirująca i wzruszając historia, którą po porostu trzeba poznać. 

GERMINAL
Kolejna ekranizacja powieści tym razem, żyjącego w pozytywistycznej Francji Emila Zoli, historia bezrobotnego maszynisty Stefana, który zatrudnia się w kopalni Montsou i zachęca tamtejszych górników do strajku w imię społecznej sprawiedliwość mającej zakończyć rządy burżuazji.

Film stanowił dzieło kulturalne jakie przyszło mi omawiać na lekcjach języka polskiego. Szalenie interesująca opowieść, na pewno inspirowana marksistowską teorią wyzysku pokazująca bardzo patową sytuacje społeczną, z której nie ma dobrego wyjścia, bo ja wskazał jeden z bohaterów - robotnikom nie zależy na równość lecz dążeniu do zajęcia miejsca burżuazji. Historia pokazała, że socjalistyczne ruchy i idea inspirowane walką o lepsze życie wprowadzają niezdrowy zamęt  i terror, a sam film rewelacyjnie to obrazuje. Dla osób interesujących się sprawami socjologiczno-społecznymi pozycja obowiązkowa.

SUPER SIZE ME
Dokument z 2004 roku obrazujący eksperyment Morgana Spurlocka, który postanawia przez miesiąc żywić się wyłącznie produktami pochodzącymi z sieciówki McDonald. W filmie pokazany jest cały proces szokujących zmian jakie wywołały one w organizmie mężczyzny. Powszechnie wiadomo, że jedzenie w fast foodach nie jest zdrowe, ale nie miałam pojęcia, że może ono doprowadzić to takich schorzeń. Osobiście nie jadałam w tego typu "restauracjach" już ponad półtora roku, wcześniej  zdarzało mi się to tylko sporadycznie i po obejrzeniu dokumentu zamierzam kontynuować  abstynencje na fast foody. Nie mogę się jednak zgodzić z pozwami sądowymi i obwinianiem McDonalda o panującą w Ameryce otyłość. Jestem zdania, że  każdy człowiek ma własny rozum, sam wybiera jakie produkty zamierza spożyć i w tym momencie godzi się z konsekwencjami swoich czynów. 


MAPA ZBRODNI
Niezwykła historia o kobiecie, której przeszłość stanowi wielką niewiadomą nawet dla niej samej. Któregoś wieczoru w środku miasta znaleziona zostaje torba zaadresowana do FBI, niespodziewanie we wnętrzu znajduje się naga kobieta, której cało pokrywa gęsta siatka tatuaży. Po dokładnym śledztwie okazuje się, że Jane [osoby o nieznanej tożsamości otrzymują w Ameryce nazwisko John/Jane Doe] w ma we krwi lek powodujący całkowity zanik pamięci, a na jej plecach wytatuowane zostało nazwisko jednego z agentów. W niedługim czasie okazuje się, że tatuaże doprowadzają FBI do miejsc i ludzi chcących dokonać straszliwych rzeczy, a sama Jane (niezwykle utalentowana w sztuce walki) zostaje konsultantką biorącą udział w każdej akcji.

Kiedy tylko zobaczyłam zwiastun serialu emitowany przez canal + wiedziałam, że okaże się on naprawdę dobry, ale nie spodziewałam się, że zaskoczy mnie do tego stopnia. Najlepszy serial kryminalny od czasów Mentalisty jaki przyszło mi oglądać. Rewelacja, polecam. 

WSPÓŁCZESNA RODZINA
Historia trzech spokrewnionych ze sobą rodzin. Senior rodu Pritchettów - Jay to wpływowy, bogaty rozwodnik, który ożenił się ponownie z dużo młodszą,  atrakcyjną Kolumbijką imieniem Gloria, mającą z poprzedniego związku nastoletniego syna Manny'ego nad wyraz dojrzałego jak na swoje lata. Sam Jay również ma potomstwo z pierwszego małżeństwa: będącą w wieku Glorii - Claire, żonę agenta nieruchomości Phila, z którym wychowuje trójkę nastoletnich dzieci oraz Mitchella homoseksualnego prawnika będącego w związku z Cameronem - wspólnie adaptowali małą Wietnamkę Lily. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego w tytule występuje słowo "współczesna"? Serial to jeden z lepszych, rozrywkowych sitcomów jaki widziałam  - pełen inteligentne humoru, ciepła, uczących akceptacji i zrozumienia. Siedem sezonów pochłonęłam w zawrotnym tempie i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.


BLOG - DZIEŃ PÓŹNIEJ 
Blog  prowadzony z pasją, na którym znajdziecie recenzje książkowe na naprawdę wysokim poziomie. Już długi, długi czas poszukiwałam strony, która pokaże mi nieco odmienną, oryginalną sferę literatury. Dzięki recenzjom z Dzień później już kilka tytułów znalazło się na mojej liście do przeczytania w 2016. Dużym atutem bloga jest częstotliwość publikowanych postów oraz lekkie i bardzo sprawne pióro autorki. 

HANIKO O AKCEPTACJI 
Rewelacyjny wpis Hani z bloga Haniako (który polecałam Wam przy okazji postu muzycznego) o akceptacji siebie, swojego ciała i bezsensownej nienawiści jaką potrafią pałać do siebie ludzie. Bardzo dojrzałe spojrzenie na wiecznie żywy problem dążenia do perfekcji zwieńczone inteligentnymi przemyśleniami. Warto się zaznajomić. 

PROSTE METODY NAUKI JĘZYKA
Daria z bloga Modest Vagabond zdradza swoje sposoby na naukę angielskiego (aczkolwiek rady sprawdzą sie także w wypadku innych języków obcych). Gdybyśmy zajrzeli na listę postanowień noworocznych na pewno 3/4 z nich posiadało zapis o nauce przynajmniej jednego języka obcego, niestety za pewne w grudniu punkt ten nie zostanie skreślony wraz z innymi bowiem trudno nam zabrać się za naukę. Być może rady zawarte w tym wpisie nie są innowacyjne, ale wydaje mi się, że motywujące (przynajmniej dla mnie) i w przystępny sposób porządkują naszą wiedzę na temat metod nauki języka. 

KOLACJA Z DOWOLNĄ OSOBĄ - DZIECI ZASKAKUJĄ RODZICÓW 
Wzruszający i  zabawny filmik, w którym dzieciaki zaskakują swoich rodziców odpowiedzią na pytanie z kim chciałyby by zjeść kolacje mając nieograniczone możliwości. 

INSPIRUJĄCE PLAKATY DO DRUKU 
Rewelacyjne grafiki przygotowane przez Magdę i Kamila z bloga My Pink Plum, które przeznaczone są do darmowego druku. Sama skorzystałam z ich uprzejmości i jeden z paktów oprawiłam w ramkę  - dziś zdobi mój pokój.  

MODA LAT 70 XX WIEKU 
Przepiękne zdjęcia, które zebrał Harpers Bazaar przedstawiające stylizacje lat 70 XX wieku, bardzo inspirujące momentami nawet zabawne, warto obejrzeć.

ZJAWISKOWE ZDJĘCIA BALETNIC W RUCHU 
Fenomenalne zdjęcia na wysokim poziomie przedstawiające baletnice w ruchu, naprawdę zapierają dech.


IN THE MOMENT 
Amerykański zespół wykonujący metal alternatywny - kolejne, genialne odrycie muzyczne mojego taty, które postanowiłam sobie nieco przywłaszczyć. Na początku muszę zaznaczyć, że nie jestem fanką ciężkiej, metalowej muzyki przeszywającej człowieka na wylot, ale ten zespół to absolutny majstersztyk i mistrzostwo, a wokalistkę Marie Brink chciałoby się nosić na rękach za ten fenomenalny głos. Muzyka idealna na gorsze dni i wykańczające treningi. In the moment naprawdę powstrzymuje mnie przed opuszczeniem bieżni przed docelowym czasem.

A co Ty odkryłeś/aś w tym kwartale?

Fotografia we wpisie: licencja CCO (źródło)
You Might Also Like

12 komentarze

 1. Bardzo przejrzyste podsumowanie:) Z chęcią zapoznałabym się z tym manifestem, o którym wspominałaś.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi "Bezwstydny Mordecai" się nie podobał, wręcz się przy nim nudziłam, pomimo wspaniałego Deppa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem fanką "Świata według Bundych" i głównie dlatego też zainteresowałam się "Współczesną rodziną", słyszałam wiele pozytywnych słów o tym serialu,a Twoja opinia tylko mnie utwierdziła, że muszę go zobaczyć :D Poza tym, dzięki za Twoje blogowe inspiracje, te rady odnośnie nauki języka na pewno się przydadzą ;)

  http://crafty-zone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo kulturalny miałaś ten miesiąc i zdecydowanie obfity w ciekawe odkrycia:)
  Z wymienionych przez Ciebie filmów widziałam jedynie ,,Jedz, módl się i kochaj", bardzo pozytywny. W sumie swego czasu interesowałam się ,,Praktykantem", ale w końcu nie obejrzałam. Zachęciłaś mnie do tego filmu, zdecydowanie!
  O, jak pisałam, szukam ciekawych seriali i te wymienione przez Ciebie brzmią naprawdę zacnie! Zwłaszcza ,,Mapa zbrodni" wydaje się intrygująca:)
  Post Haniako rzeczywiście bardzo mądry i przyznaję, że mocno do mnie trafia. Kiedyś miałam wielkie kompleksy z powodu swojego wyglądu, do dziś zdarza mi się, że nie czuję się dobrze w swojej skórze, ale powoli dążę do polubienia samej siebie:)
  Ten filmik o kolacji jest przesłodki ♥ Serio, urocze. I daje niesamowicie ważny przekaz.
  Zdjęcia z baletnicami są piękne. Boru, jakie one są piękne... Uwielbiam fotografie czarno-białe i przedstawiające taniec, a to jest dwa w jednym! Aż zapiera dech w piersiach, łał...
  Pozdrawiam ciepło!
  P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na Instagramie bardzo często spotykam się z użytkownikami Owlcrate i przyznam szczerze, że bardzo żałuje, że nie ma tego u nas. Takie czytanie (i kolekcjonowanie) książek oraz związanych z nią gadżetów to naprawdę fajna sprawa. Może kiedyś się doczekamy ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam także film "Projektantka" z Kate Winslet, który wywołał u mnie wiele pozytywnych emocji ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z paru tych poleceń na pewno skorzystam ;)
  Poza tym koniecznie obejrzyj "W głowie się nie mieści"! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak mi miło, że o mnie wspomniałaś w tym zestawieniu - dziękuję bardzo. Zaciekawiły mnie wybrane przez Ciebie filmy - Praktykant bardzo, bardzo mi się podobał - lekki film w sam raz na luźny wieczór, resztę dodaję już do obserwowania na Filmwebie :) Czytałam część książki Germinal, miała niesamowity, ciężki klimat, także może byłoby mi łatwiej obejrzeć film (do końca książki nie dobrnęłam).

  Dla mnie największe odkrycia tego kwartału to książka "Droga Artysty" i film "Młodość". Baardzo polecam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam i książek, i filmów i całej tej reszty ;p. Hmmm mój kwartał nie był interesujący - sesja, kolejny semestr, kolejne sprawka, kolejne podróże Krk-Bstok...

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesujące i dokładne zestawienie. W zeszłym kwartale byłam na sztuce "Kogut w rosole". Nie mówię, że było to coś niesamowicie ambitnego, ale miło spędziłam czas. Zdecydowanie bardziej podobał mi się "Jeckyll & Hyde". Szczerze polecam, jeśli tylko będziesz miała okazję kiedyś zobaczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś właśnie kupiłam bilety na tę sztukę! ;-)

   Usuń
 11. Bardzo ciekawy wpis! :-) Często na blogach można spotkać zestawienia (miesięczne, kwartalne, inne) przeczytanych książek czy obejrzanych filmów. Ale chyba pierwszy raz natrafiłam na tak kompleksowe i inspirujące podsumowanie kulturalne! :-)

  OdpowiedzUsuń

Twoja wypowiedź to bardzo istotna część tej strony, śmiało dodaj coś od siebie :))

zBLOGowani.pl

Subscribe