O CZYM SZUMI SIEC #1

18:18


Gdyby od ilości przemyśleń związanych z przyszłością ustanowiono podatek bez wątpienia poszłabym z torbami... Sierpień dzielnie znosił te kłębiące się w mojej głowie idee, ale wątpię by ktokolwiek inny okazał się równie wyrozumiały. Dlatego na dzień dzisiejszy poprzestanę na tym co powyżej. Ósmy z kolei miesiąc obfitował w wydarzenia, działo się tak wiele rzeczy, że internet zdecydowanie nie górował na liście moich codziennych zajęć.

Jednakże odkryłam kilka naprawdę interesujących stron i nie zamierzam trzymać ich wyłącznie dla własnej uciechy. Zwykle dzielę się tego typu treściami dopiero podczas publikacji Kwartalnika, jednak przez te trzy miesiące zbieram zbyt dużą ilość interesujących linków aby każdemu z nich przydzielić miejsce w poście. Od teraz chciałabym kończyć każdy miesiąc internetowym podsumowaniem, bo choć wielu nazywa go przekleństwem współczesności, ja upatruje w nim bazę dla gigantycznej ilości wartościowych materiałów.

A skoro mowa o samym blogowaniu… Z końcem sierpnia okres wakacji odchodzi w zapomnienie, co prawda rok akademicki rozpoczynam dopiero w październiku, ale nie zamierzam dłużej czekać z regularnym tworzeniem blogowych treści, dlatego mam nadzieję ustawić się na wyznaczonej dla siebie trasie i sukcesywnie kierować się naprzód. A tymczasem zapraszam do zapoznania się z poniższą listą linków:

☞ Wywiad z afgańskim uchodźcą, Abdulem Saboorem
Wywiad został przeprowadzony przez redakcję magazynu Wysokie Obcasy. Dziennikarze docierają do twórcy strony internetowej nazwanej John Refugee czyli Jan Uchodźca. Stanowi ona zdjęciową opowieść o życiu uchodźców w Europie. Abdul pochodzi z Afganistanu, jak sam mówi uwielbia swój kraj, jednak życie w tym azjatyckim państwie oznaczało śmiertelne niebezpieczeństwo z racji specyficznej działalności zawodowej rozmówcy. Saboor uciekł na kontynent miodem i mlekiem płynący - do  Europy aby zacząć nowe, bezpieczne życie. Niestety rzeczywistość okazała się gorzka i rozczarowująca, pokazała, że także u nas: człowiek człowiekowi nie zawsze jest człowiekiem.

Wywiad przeprowadzony przez redakcję Wysokie ObcasyKrzysztof Kwiatkowski rozmawia (jak można wywnioskować z artykułu) ze swoją babcią, Barbarą Seidler, która jako trzynastoletnia dziewczynka wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. To obszerny i niezwykle szczery obraz życia ówczesnych warszawiaków. Każdy zapamiętał je inaczej, każdemu towarzyszyły inne emocje, ale przyświecał jeden cel: odzyskać wolność. Rozmowa chwyta za serce od samego początku, pokazuje jak wiele jest w stanie znieść człowiek i jak bolesna potrafi być historia ludzkości.

☞ Wojciech Eichelberg o trudnym położeniu kobiet
Artykuł, polskiego psychologa Wojciecha Eichelbergera, w którym autor pokazuje jak trudno być współczesną kobietą, od której każdy czegoś wymaga. Ten niezwykle ciekawy tekst przesłała mi przyjaciółka, a teraz ja podsyłam go Wam. Zdecydowanie warto się z nim zaznajomić, otwiera oczy na wiele kwestii: mężczyznom pomoże zrozumieć kobiety, zaś kobietom pokaże, że żadna z nas nie musi czuć się winna z powodu swojej rzekomej nieidealności.

☞ Fashionelka o magii podpisu
Artykuł Elizy Wydrych - autorki lifestylowego bloga Fashionelka - dotyczący grafologii. Jest to dziedzina psychologii badająca cechy charakteru na podstawie pozostawionego podpisu. Eliza wskazuje kilka elementów świadczących o naszych skłonnościach do zmienności, poczucia własnej wyjątkowości czy chęci dominacji. Ponadto autorka opowiada o analizie podpisów takich postaci jak: Marylin Monroe, Walt Disney czy Adolf Hitler. Naprawdę interesujący wpis,  który zachęcił mnie do zagłębienia się w temat grafologii.

Artykuł Olgi Siekierska, w którym autorka zdradza tajniki porannych pobudek. Całe życie zazdrościłam typom rannego ptaszka rześkiego umysłu o świcie. Zawsze chciałam wyskakiwać z łóżka niczym radosna, młoda łania, tymczasem pełznę w stronę łazienki jak klasyczne zobie. Piąta rano to prawdziwe wyzwanie, ale jeśli w okresie studiów faktycznie będę bardziej produktywna rankami nie omieszkam nastawić budzika na tę diabelnie nieludzką godzinę. Czasem wieczorami dopada nas niemoc i kończymy przed telewizorem oglądając ten sam odcinek sitcomu po raz siedemdziesiąty drugi... zaś rano potrafimy zadziałać naprawdę kreatywnie. Jest to ciekawa opcja do rozważenia, a z pomocą przychodzi właśnie tekst Olgi.
Konferencja TED Talk z udziałem Laury Varnderkam, która dzieli się przemyśleniami na temat kontroli czasu. Choć obejrzałam mnóstwo podobnych filmów i przeczytałam naprawdę wiele artykułów jak dotąd żaden nie zdołał wywrzeć na mnie tak pozytywnego wrażenia. Laura podchodzi do sprawy czasu niezwykle praktycznie, logicznie, wręcz matematycznie. Ta krótka prelekcja miała ogromny wpływ na moją organizacje życia i myślę, że może pomóc jeszcze niejednej osobie. 

Artykuł Andrzeja Tucholskiego poświęcony próbom odkrycia własnej drogi życiowej. Blog Andrzeja śledzę już dobrych kilku miesięcy, ale szczególnie w ostatnich tygodniach byłam skupiona na treści prezentowanych na stronie. Próby dorastania, wkraczanie w okres dorosłości wiążą się wieloma pytaniami i poszukiwaniami, Andrzej na własnym przykładzie pokazuje, że stała, życiowa świadomość to rzadkość. Przez większy okres naszego pobytu na Ziemi jesteśmy skazani na poszukiwanie, a cała magia polega na zaufaniu sobie w ciągłej, życiowej podróży. To niezwykle mądry artykuł, który warto przeczytać, zwłaszcza jeśli obecnie towarzyszą Wam życiowe zakręty.  
Recenzencki kanał Olgi poświęcony książkom. Moja miłość do literatury została zapoczątkowana tuż przed dwunastymi urodzinami kiedy odkrywałam całą serię paranormalnych książek dla nastolatek. Z czasem słabość do tego typu literatury wyparowała (choć serię Diabelskie maszyny i Dary anioła wciąż uwielbiam), jednak prawdziwa miłość do książek została ze mną po dziś dzień. Uwielbiam blogi i vlogi, które skupiają się wokół tematyki czytelnictwa, aczkolwiek wielu recenzjom brakuje płynności, tymczasem silnych emocji recenzenta jest w nich aż nadto. W związku z tym jestem niezwykle uradowana faktem, że odkryłam kanał Wielki BukOlga nagrywa naprawdę krótkie - jak na tę dziedzinę - filmy, które zawierają całe meritum. Przystępnie streszczona fabuła, dobrze uzasadniona opinia, a ponadto bardzo ciekawe wybory literackie. Dzięki Oldze odkryłam genialne pióro Anny Kańtoch i jeszcze nie raz skorzystam z rekomendacji recenzentki Wielkiego Buka. Gorąco polecam!
Film przygotowany przez Martę z Codziennie Fit, w którym trenerka obala mit godzinnego treningu i zachęca nawet do krótkiej aktywności. Bardzo często wmawia się nam, że piętnastominutowa aktywność nie ma najmniejszego sensu, tak więc osoby zabiegane popadają w stagnacje: po co w ogóle próbować jeśli efekty nie będą widoczneMarta dzielnie walczy z tym sportowym mitem - praktyczna wiedza i same konkrety - polecam.
Zabawny filmik prześmiewczo obrazujący działalność w social mediach - czyli jak zazwyczaj wygląda tworzenia tych nienagannych zdjęć będących obrazem perfekcyjnego życia. Większość populacji wyleczyła się już z naiwnej wiary w prawdziwość internetu jednak dla wszystkich wątpiących powinna być to ciekawa lekcja.

Co interesującego Ty odkryłeś/aś w tym miesiącu? Podzielcie się linkami w komentarzach.

Fotografia we wpisie: licencja CCO (źródło
Autor: nieznaleziony

You Might Also Like

6 komentarze

 1. To o podpisach szczerze mi się spodobało, chociaż moje pismo zapewne świadczy o tym, że jestem niestabilna i zestresowana, bo jest brzydkie, pochylone w przeróżne strony i dość dziecinne. Kocham piękne rzeczy, ale nie umiem zmusić się do ładnego pisma.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno mnie tu nie było, ale jest tu pięknie <3 I wpis z ciekawymi linkami jest mega! Zapisałam cztery i będę nadrabiać zaległości :D
  Tak się składa, że jestem książkoholikiem, więc Olgę z Wielkiego Buka znam, ale nie podoba mi się jej sposób mówienia. Według mnie na końcu zdania nie stawia kropek tylko zawiesza głos. Odpycha mnie to. (Jestem po dzinenikarstwie, mieli u mnie na ten temat bzika. Na jednym zajęciach kolega musiał się przedstawiac przez 30 minut, aż w końcu przestał zawieszać głos).
  Chętnie dowiem się jak można wcześnie wstawać, bo to mój odwieczny problem.

  Pozdrawiam,
  Ola - znana wcześniej jako kobieta w spodniach.
  https://kobietawspodniach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie najbardziej interesuje wpis o podpisach i grafologii :) To bardzo ciekawa dziedzina nauki.

  OdpowiedzUsuń
 4. rudawstazka.wordpress.com11 września 2017 11:24

  Tyle fajności :D Na pewno obejrzę/przeczytam chociaż część

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć Ola! Miło znów Cię widzieć :) Ja sama zaniedbałam własny blog także nawet mnie dawno tu nie było... niestety :(

  W kwestii Olgi, ja nie do końca czuję jej sposób przywitania, jakoś mnie po prostu drażni, ale na zawieszenia zamiast kropek nie zwróciłam uwagi, następnym razem się przyjrzę, tzn. przysłucham :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet nie wiesz jak ja to rozumiem :D

  OdpowiedzUsuń

Twoja wypowiedź to bardzo istotna część tej strony, śmiało dodaj coś od siebie :))

zBLOGowani.pl

Subscribe