KWARTALNIK #6

18:19


Koniec, koniec letniego kwartału! Czas powitać okres jesienni, ciepłe swetry i gorące napoje. Jednak za nim za dobre rozpłyniemy się w atmosferze kasztanowej pory roku chciałabym zaprosić Was na kolejną odsłonę Kwartalnika. Przyznaję się bez bicia - tym razem jest nieco ubogi w nowe pozycje, ale zbyt wiele działo się w okół bym mogła w pełni oddać się kulturze. Mam jednak nadzieję, że znajdziecie we wpisie coś, co umili Wam obecną tu jesień. Zaczynamy!ŁASKA
Październik 1955 roku, grzybiarz odnajduje w lesie sześcioletnią Marysie, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka nie pamięta niczego, co wydarzyło się przez ostatnie siedem dni, ale jej zakrwawiona sukienka wskazuje, że nie było to nic dobrego. Trzydzieści lat później dorosła już Maria wciąż nie może pokonać drzemiącej w niej traumy, pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce i z trudem radzi sobie z własnym życiem. Któregoś dnia jeden z uczniów zamiast kartkówki z Syzyfowych prac, oddaje nauczycielce rysunek przedstawiający czwórkę dzieci przebywających w lesie wraz z Kartoflanym Człowiekiem. Wkrótce przedstawione na rysunku dzieci padają ofiarą zabójstwa, a Maria zaczyna podejrzewać, że teraźniejsze zbrodnie muszą mieć coś wspólnego z jej ówczesnym zaginięciem w lesie. 

Łaska Anny Kańtoch przykuła moją uwagę, przy okazji czytania recenzji Wiary, tej samej autorki. Kryminał okazała się niezwykle interesującą pozycją: zbrodnie mające wspólny mianownik z zagniciem przed laty, zimowy klimat małego miasteczka gdzie wszyscy mają swoje tajemnice oraz obraz chylącego się ku upadkowi PRL-u. Ciekawa intryga, dobrze zbudowane napięcie - szczerze polecam. 

KRYMINALNE ZAGADKI PRL
Reportaż opowiadający o dwudziestu przerażających zdarzeniach kryminalnych mających miejsce w czasie istnienia Polskiej Republiki Ludowej. Autorzy Kryminalnych zagadek PRL - Kunicki i Ławecki - zabierają nas w zupełnie inny świat, gdzie nieudolne służby borykają się przestępcami z piekła rodem. Większość bohaterów reportażu skończyło swój żywot na szubienicy jako osoby pozbawione skrupułów i będące postrachem dla całego społeczeństwa. Istnieje jednak pewne ryzyko, że przynajmniej jeden z bohaterów został skazany za zbrodnie, których tak na prawdę nie popełnił. Obciążony przez zeznania byłej żony i namówionych przez nią dzieci stał się podejrzanym o kilkanaście zabójstw, mimo że brakowało konkretnych dowodów na ich dokonanie. Ponad to autorzy wskazują na wiele rażących błędów ówczesnych służb, jak na przykład odciski palców na dowodach zbrodni, które zostawiła osoba mające te dowody zabezpieczyć. Nie wspominając już o matactwach i zakopywaniu wielu spraw pod przysłowiowy dywan. Fascynująca opowieść o nieobliczalnej psychice człowieka i nieudolność władz PRL-u. Bardzo interesująca pozycja. 

PRZEŻYŁAM. ŻYCIE OFIARY JOSEFA MENGELE
Poruszające wyznania Evy Mozes Kor, która wraz ze swoją siostrą bliźniaczką Miriam stała się obiektem eksperymentów nazistowskiego lekarza Josefa Mengele. Reportaż nie stanowi przerażającego opisu hitlerowskich zbrodni, to opowieść o złu jakie potrafi czaić się w drugim człowieku. Z dnia na dzień szanowana rodzina rumuńskich Żydów stała się obiektem kpin i nienawiści ze strony całej wioski. Państwo Mozes wraz z czterema córkami zostali zesłani do obozu zagłady, który przeżyły wyłącznie bliźniaczki. Eva opowiada o próbach przetrwania coraz to trudniejszych sytuacji w Rumuni, przytacza podróż i pobyt w obozie koncentracyjnym, pisze o woli życia i niesprawiedliwości tego świata. Ta krótka powieść biograficzna pokazuje niesamowitą siłę i odwagę jaka drzemała w tak młodziutkich i niewinnych istotach jak dzieci eksperymentów Mengela. Dzięki takim lekturą jesteśmy wstanie pojąć, że próba storzanie społeczeństwa idealnego zawsze skończy się w identyczny sposób - bólem milionów.

CHAJZERÓW DWÓCH
Filip Chjzer zapowiada, że jest to książka o tym jak miło mieć wspaniałą rodzinę. Pozycja Chajzerów Dwóch to szczera rozmowa ojca z synem - dwójka dziennikarzy wychowująca się i rozwijająca medialną karierę w zupełnie innych czasach. Jest coś o zawodowych podbojach, o podróżach, o marzeniach i przygodach z czasów dzieciństwa i młodości. To niezwykle zabawna i przyjemna dla ducha książka, której dokładną recenzje możecie znaleźć na moim blogu - tutaj. INFERNO
Ekranizacja trzeciej części kultowej sagi autorstwa Dana Browna. Profesor Langdon budzi się we florenckim szpitalu z raną postrzałową i objawami amnezji wstecznej. W kieszeni marynarki Robert znajduje tajemniczy przedmiot, który czyni go celem niebezpiecznej obławy. Co wspólnego ze sprawą ma słynny Dante i stworzony przez niego obraz piekła? Dlaczego trop prowadzi do bogatego samobójcy głoszącego niegdyś szalone teorie? Znalezienie odpowiedzi na te i wiele innych pytań okaże się kluczowe w ocaleniu ludzkości. Kolejna bardzo dobra ekranizacja książki Browna. Co prawda nie tak emocjonująca jak poprzednie dwie, ale nadal pozostawiająca widza w stanie napięcia. Interesująca intryga, sporo elementów zaskoczenia, a ponad to świetna gra aktorska. Film zdecydowanie wart zobaczenia. 

TAXI 1
Kultowa, francuska komedia pochodząca z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Niezdarny policjant imieniem Emilien obiecuje oddać prawo jazdy igrającemu z prawem taksówkarzowi Danielowi, w zamian za pełnienie roli szofera w trakcie prowadzenia istotnej sprawy. Z czasem pomiędzy tymi skrajnymi osobowościami zaczyna kiełkować przyjaźń - policjant i taksówkarz łączą siły w celu schwytania niemieckiej grupy przestępczej rabującej francuskie banki. 

Niezwykle przyjemna komedia z zabawnymi gagami i ciepłym przesłaniem. Niejednokrotnie podkreślałam swoją słabość do francuskiej kinematografii i jestem zaskoczona, że tak późno obejrzałam kultowe Taxi, które według mnie mogło być inspiracją do słynnej, amerykańskiej serii Szybcy i wściekli. Film godny uwagi, nie jest to co prawda ambitne kino, ale za to przyjemna rozrywka. 

SEKSMISJA
Historia dwójki mężczyzn: Maksa i Alberta, którzy w latach 90 XX wieku wzięli udział w eksperymencie polegającym na czasowej hibernacji. W 2044 roku ów mężczyźni zostają odnalezieni przez Ligę Kobiet czyli nowy organ władzy. Świat zmienił się nie do poznania, żyją na nim wyłącznie kobiety, którym towarzyszy kluczowe hasło: „Samiec twój wróg”.

Sądzę, że Sksmisja Juliusza Machulskiego to jedna z naszych kinowych epopei narodowych, którą zna chyba każdy Polak. Ja, przyznaję ze wstydem, od początku do końca obejrzałam ją dopiero we wrześniu, aczkolwiek lepiej późno niż wcale. Genialna komedia, mimo upływu lat wciąż bawi! 

DIANA
Niezwykle poruszający dokument, opierający się na zwierzeniach księżnej Diany, które zostały udzielony w tajemnicy, autorowi jej niezwykle szczerej i autentycznej biografii - A. Mortonowi. Dokument ukazuje prawdziwe życie księżnej, która jako młodziutka dziewczyna poślubiła księcia Karola, co okazało się przyczyną jej osobistej tragedii. Diana przez wiele lat chorowała na bulimie i depresje, często postrzegano ją jako czarną owcę rodziny królewskiej, której despotyczne usposobienie doprowadziło do rozpadu małżeństwa z księciem Karolem. Prawda okazała się jednak z goła inna. Zagubiona dziewiętnastolatka została zmuszona do wcielenia się w rolę, której nigdy nie pożądała. Żyjąc w małżeństwie bez miłości, skazana na ciągły udział mediów w jej codzienności, starała się odleźć równowagę. Można uznać, że zmarła tragicznie tak jak tragiczne okazało się jej życie. 

Osobiście jestem bardzo poruszona dokumentem National Geographic Documentary, bo choć zdawałam sobie sprawę ze smutku towarzyszącego księżnej nie sądziłam, że kobietę skrzywdzono aż tak mocno. To piękna i brutalna za razem opowieść o życiu Królowej Serc.MOST NAD SUNDEM
Niesamowicie wciągający serial, skandynawska produkcja opierająca się na zbrodniach, których spoiwem jest most nad Sundem stanowiący szwedzko-duńską granice. Wydziały obu państw łączą siły w celu pojmania niebezpiecznych morderców. 

Jak wspomniałam w jednym z wpisów tytuł podrzuciła mi mama i wspólnie postanowiłyśmy zapoznać się z tą skandynawską produkcją. Początkowo miałyśmy problem w złapaniu klimatu serialu, aczkolwiek po dwóch odcinkach przepadłyśmy w intrygującym i nietuzinkowym Moście nad Sundem. Odtwórczyni głównej roli jest po prostu genialna, dodaje do historii elementy humorystyczne aczkolwiek w sposób niezamierzony. Jeżeli lubicie skandynawskie klimaty i dobre kryminały Most nad Sundem powinien się Wam spodobać.


PI
PIÓROPUSZE (SARSA)
Druga, solowa płyta Sarsy, która miała swoją premierę w maju tego roku. Na krążek składa się piętnaście, bardzo przyjemnych dla ucha utworów. Choć fanką Sarsy nigdy nie byłam i raczej nie należy do grona miłośników współczesnej, polskiej muzyki, to jednak Pióropusze naprawdę mnie zaintrygowały. Nie jest to co prawda muzyczny majstersztyk, a teksty piosenek pozostawiają nieco do życzenia, ale utwory naprawdę wpadają w ucho i lecące w tle idealnie wpasowywały się w wakacyjny klimat. 

Ps. W tym miejscu muszę serdecznie pozdrowić Dagmarę, która nie dała za wygraną i postanowiła odnaleźć tego bloga - to się nazywa fan :D 

Co wartego uwagi Ty odkryłeś/aś w tym kwartale? 
Komentarze są Wasze - polecajcie :)

Fotografia we wpisie: licencja CCO (źródło
Autor: Alisa AntonYou Might Also Like

7 komentarze

 1. naczytane.blogspot.com8 listopada 2017 19:34

  "Dianę" chciałabym obejrzeć :) do tej pory nie miałam niestety okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, "Chajzerów dwóch" zapowiada się ciekawie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lizzy Mad Hatter9 listopada 2017 16:55

  Pierwszy akapit - zanim i wokół, druga recenzja - naprawdę i ponadto, trzecia recenzja - lekturom (lekturą to narzędnik od słowa lektura, lekturom to celownik od słowa lektury) i w stanie (bo wstanie jest od wstawania), w ostatniej recenzji brakuje odnośnika i słowo "tutaj" nigdzie nie przekierowuje ^^ W ostatnim filmie zjadłaś dwa ogonki w "ę" w ostatnim zdaniu i "zarazem" pisze się łącznie. W muzyce pierwszy przecinek jest zbędny, ten w drugim zdaniu zresztą też. Przepraszam, że tak się czepiam (i tak nie wszystkiego, haha), ale po prostu uważam, że naprawdę dobrze piszesz, masz takie lekkie pióro, tylko robisz dużo drobnych błędów, które zmniejszają (przynajmniej mi, mam małą obsesję na punkcie poprawności językowej/stylistycznej) przyjemność z czytania. Nie wiem czy sprawdzasz wpisy przed publikacją, ale może warto to robić, bo naprawdę szkoda psuć takimi bzdurami tak dobre teksty :D

  Zainteresowałaś mnie wszystkimi książkami, to super, bo ostatnio trudno mi znaleźć coś dla siebie. Na pewno po te teksty sięgnę, o ile gdzieś je dorwę :D Z filmów oglądałam Seksmisję i Dianę, choć z tej drugiej niewiele pamiętam. TAXI 1 raczej nie obejrzę, bo nie znoszę filmów, które polegają na jeżdżeniu samochodami i strzelaniu do siebie, Szybcy i Wściekli w ogóle mnie do siebie nie przekonują (widziałam jedną część i nie zamierzam tracić czasu na pozostałe 6, czy ile ich tam już jest...), więc inne filmy w tym typie raczej mi nie podejdą. Ale na Inferno może się skuszę, choć mam już inne propozycje w zanadrzu, które pociągają mnie chyba bardziej :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wielką chęcią przeczytałam książkę Chajzerów. Ciekawa jestem, jak u tej dwójki wygląda prywatne życie i czy jest tak samo fajne, jakie wydaję się być.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fenomenalne książki znalazłam w tym Kwartalniku :) Wszystkie w mój gust - będzie co czytać przed świętami!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię oglądać programy o Dianie...pamiętam jakim szokiem była dla mnie wiadomość o jej śmierci...kilka dni wcześniej oglądałam jej wywiad.

  OdpowiedzUsuń
 7. ''Łaska'' brzmi naprawdę ciekawie, i chętnie zapoznam się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń

Twoja wypowiedź to bardzo istotna część tej strony, śmiało dodaj coś od siebie :))

zBLOGowani.pl

Subscribe